آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد؟ (باید ها و نباید های مجوز گرفتن)

آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد؟ (باید ها و نباید های مجوز گرفتن)

آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد؟ (باید ها و نباید های مجوز گرفتن)

آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد : در سایت بازسازی ، بازسازی لند قصد داریم که به یکی از مهم ترین مباحث در بازسازی بپردازیم. لازمه شروع بازسازی در هر ملکی این است که بدانیم بازسازی ما تا چه حدی است و چه مواردی را شامل می شود و لازمه آن این است که بدانیم آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد یا خیر. بدون آشنایی به مقررات و قوانین در طی عملیات با مشکلات مختلفی رو به رو خواهید شد که ممکن است برخی جبران ناپذیر باشند و منجر به اتفاقاتی شوند که جریمه، تخریب و … می تواند بخشی از این اتفاقات باشند.

صفر تا صد دریافت مجوز بازسازی خانه

 

اصولا مواردی صاحب ملک و کارفرما را مجاب به بازسازی می کند که آن ها را به اختصار شرح می دهیم.

-فرض کنید ملکی دارید که قدیمی است و نیاز به تعمیر کردن دارد. اگر این تعمیرات را انجام دهید چه بسا علاوه بر زیبایی، عمر ملک شما نیز بالا می رود. بنابراین از این طریق می توانید قسمت هایی که قابل سکونت نیستند و یا نیاز به تغییر دارند را بازسازی کنید و تغییرات لازم را در آن اجرا کنید.

-فرض بر اینکه قصد فروش ملکی را دارید که ملک شما نیاز به برخی تعمیرات دارد. خریدارانی ممکن است از ملک شما بازدید کنند اما با دیدن این خرابی ها از خرید منصرف شوند ( به عبارتی توی ذوقشون بخوره!) در این مواقع می توانید برای فروش راحت تر ملک به بازسازی فکر کنید. این اقدام شما هم باعث می شود که ارزش ملک شما بالاتر برود و هم فروش راحت تری داشته باشد.

-برای این که بدانید آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد مورد دیگری نیز وجود دارد که شما ساکن ملکی هستید و قصد دارید که خانه ای جدید را خریداری کنید به این علت که ملکی که در آن ساکن هستید، از نظر شما قدیمی است و نیاز به خانه ای جدیدتر دارید. برخی افراد در این مواقع به جای اینکه به سراغ ملکی جدید بروند، به گزینه بازسازی فکر می کنند و با هزینه ای معقول به جای خرید خانه، ملک خود را بازسازی می کنند.

اما شاید مهم ترین موردی که فرد را به سمت بازسازی سوق می دهد، افزایش طول عمر ملک برای سکونت باشد.      

 

بازسازی خانه نیاز به مجوز دارد؟

مجوز

قبل از مطالعه ی این بخش پیشنهاد میکنیم تا مقاله ی تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد را در ابتدا مطالعه کنید.در هر صورت پیش از شروع عملیات بازسازی باید مشخص کنید که با توجه به تغییرات احتمالی آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد. پیش از بازسازی از خود بپرسید که چه تغییراتی را در بازسازی نیاز دارید و این تغییر تا چه حدودی است. آیا تغییری جزئی است یا تغییری که می تواند شامل جابجایی های اساسی باشد. در صورتی که گزینه دوم مد نظر شماست بهتر است که پیش از شروع کار با مشاورین این کار مشورت داشته باشید.

 

برخی از اقدامات که نیازی به اخذ مجوز از شهرداری ندارند عبارتند از:

-برخی اقدامات هم چون رنگ آمیزی در ، دیوار، نرده و …

– تعویض درب، پنجره و … ( اما باید دقت داشت که در ظاهر ساختمان و کاربری آن تغییر چندانی ایجاد نشود).

-تغییر در کف سازی، دیوارها و …

آیا تعمیرات ساختمان نیاز به اخذ مجوز دارد؟

 

برخی از اقداماتی که به مجوز شهرداری نیاز دارند عبارت است از :

-جابجایی برخی از دیوارها

-تغییر در برخی دیوارهای اصلی مانند دیوارهای باربر ( این تغییر می تواند به طور کلی سلامت ملک و ساختمان را تهدید کند و موجب ریزش شوند و یا اینکه به هنگام زلزله خسارات جبران ناپذیری را وارد کنند).

-تغییراتی در پارکینگ (تغییری که منجر به تغییر اندازه در پارکینگ شود)

-تغییر در راه پله ها

-اگر قصد داشته باشید که قسمت هایی از ملک را جابجا کنید و بعبارتی بخش هایی از ساختمان طی این اقدام جا بجا شوند.

لازم به ذکر است در صورتی که بازسازی شما در حدودی که شهرداری تعیین کرده است نباشد، مالک و پیمانکار متخلف محسوب می شود و شامل جریمه و … می شود.

 

مشاوره

برای بازسازی می توانید از مشاوران خبره و کاربلد مشورت بگیرید و حتی با عقد قراردادی کار خود را به آن ها بسپارید آن ها شما را راهنمایی می کنند که آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد و در صورت نیاز چگونه باید اقدام کرد. وظیفه تیم بازسازی این است که هزینه بازسازی را به طور تقریبی برای شما برآورد کنند، طرح خود را ارائه دهند و یا با استفاده از طرح پیشنهادی شما و انجام تغییراتی روی آن کار خود را آغاز کنند.

برای بازسازی خانه هم می توانید خودتان اقدام کنید و یا اینکه کار را به پیمانکار واگذار کنید. برای طرح نهایی نیز باید با مشورت یکدیگر به توافق برسید. در اینگونه مواقع پیمانکار با قوانین بازسازی ساختمان آشنا هستند نسبت به تغییراتی که میخواهید در ملک خود به وجود اورید ،مجوز ها و اقدامات لازم را انجام میدهند تا تخلفی صورت نگیرد.

 

 بازسازی نیاز به مجوز دارد؟

کلام آخر

طبق موارد گفته شده دانستیم که آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد. برخی تغییرات نیاز به اخذ مجوز دارند و برخی دیگر نیازی ندارند. در صورتی که در چارچوب قوانین تعریف شده توسط شهرداری ها عمل کنیم، دچار تخلف نمی شویم. اما اگر طبق مقررات عمل نکنیم، دچار تخلف می شویم و جریمه و مجازات به دنبال دارد. بنابراین بهتر است پیش از ایجاد هر گونه تغییری نسبت به این قوانین آگاه باشید و اطلاعات لازم را در این زمینه را کسب و به طور دقیق تری به مباحث مربوط به آموزش بازسازی آشنایی داشته باشید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.