تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد

تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد

تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد

تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد: اگر در عرصه ملک و ساختمان سازی فعال باشید می دانید که بازسازی قوانین و اقدامات خاص خودش را دارد که به تناسب پروژه ها این اقدامات تغییر می کند. ممکن است سطح بازسازی ای که در نظر شما می باشد، اساسی است و برای این تغییرات بدون اجازه و مجوز حق ایجاد تغییر را ندارید چرا که متحمل تخلف و پرداخت هزینه هایی می شوید و حتی ممکن است که سلامت و امنیت ساختمان و دیگر ساکنین را به خطر بیندازید. اما ممکن است که بازسازی مد نظر شما جزئی باشد و جزو تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد، باشند. در ادامه به شرح جزئی تر این اقدامات از سایت بازسازی ، بازسازی لند می پردازیم.

 

همانطور که می دانید مشخصات یک ملک چه به لحاظ فنی و چه ظاهری ثبت می شود و زمانی که در بازسازی تغییراتی ایجاد کنید که این تغییرات با مشخصات اولیه ملک مغایرت کند، اقدامی غیر قانونی است و تخلف محسوب می شود. این تغییرات شامل مواردی می شود که با مشخصات اصلی و اولیه ی ساختمان مطابقت نداشته باشد در غیر این صورت بقیه ی موارد جز دسته تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد بحاسب می آیند.

بعبارتی در هر کدام از این تغییرات پلان نباید هیچ تغییری کند و باید به همان شکل اولیه باقی بماند. در مواردی که بازسازی نیاز به اخذ مجوز داشته باشد باید شخص به دفاتر الکترونیک مراجعه کند و ابتدا درخواست دهد تا در سامانه ثبت شود.

 

در قوانین شهرداری آمده است که هر گونه اقدام عمرانی نیاز به اخذ پروانه دارد. یعنی پیش از شروع عملیات ابتدا باید این پروانه را کسب کنبد. اما شاید در این جا مسئله ای به وجود آید که برخی تصور کنند هر گونه اقدامی جزو عملیات عمرانی محسوب می شود اما باید به این نکته توجه کرد که بازسازی جزئی، جزو تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد، می باشد.

اما اگر بخواهیم بازسازی جزئی را بهتر توصیف کنیم عبارت است از تغییراتی که در کلیت ملک مانند متراژ ، زیر بنا، دیوارها و طبقات تاثیری ندارد. زیرا این موارد در پروانه ثبت شده اند و هر تغییر و مغایرتی در آن غیر قانونی است. مواردی را که جزو بازسازی جزئی محسوب می شود را به اختصار مرور می کنیم.هم چنین میتوانید قبل از مطالعه ی ادامه ی مطلب مقاله ی ” آیا بازسازی نیاز به مجوز دارد ” را مطالعه نمایید.

 

کف پوش، دیوار پوش

از تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد میتوانیم به کفپوش ها اشاره کنیم ممکن پس از گذشت سال ها قصد داشته باشید که کف پوش خانه را تعویض کنید که هم قدیمی شده و هم بر اثر مواردی همچون شکستگی، نم کشیدن نیاز به تعویض داشته باشد. همین طور ممکن است دیوار خود را که رنگی می باشد کاغذ دیواری کنید یا بالعکس. یا از متریال دیگری استفاده کنید. این موارد جزو بازسازی جزئی است.

 

 مواردی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد

 

 

بام

از دیگر تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد بام می باشد که اصولا پشت بام ساختمان ها پس از گذشت زمان دچار نم گرفتگی، رطوبت و … می شود. خصوصا در فصول سرد سال بارندگی و برف می تواند این مشکل را بیش تر کند. در این مواقع راه حل کار قیرگونی بام می باشد در صورت تعویق ممکن است کف و دیوارها را با مشکل مواجه کند و به آن ها نیز صدمه بزند. قیرگونی و یا تعویض آن جزو تعمیرات غیر اساسی است.

 

سفید کاری و نقاشی

یکی دیگر از تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد سفیدکاری یا رگ کردن دیوارهای ساختمان می باشد همچنین شما برای تعویض یا نصب انواع کاشی و سرامیک و… نیز نیازی به مجوز نخواهید داشت به معنای کلی برای انجام تغییراتی که به نوعی جهت مرمت و بازسازی و یا تغییر دکوراسیون قسمت های داخلی منازل انجام می گیرد نیازی به مجوز نیست.

 

فاضلاب

حفر و تخلیه چاه های سابق جزو تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد، می باشد ولی چنان چه بخواهید برای چاه جدید اقدام کنید نیاز به مجوز و رعایت الزامات است. ممکن است در اطراف شما تاسیسات مهمی قرار گرفته باشند که نیاز است محل آن ها دقیق بررسی شود.

 

محوطه سازی، باغچه

از تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد میخواهیم به محوطه سازی اشاره کنیم محوطه سازی یا باغچه سازی برای حیاط جزو تغییرات و تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارند، می باشد.

این تغییرات میتواند شامل تعویض کف سازی، تعمیر باغچه، حوض و … ، کاشت درختان و گیاهان باشد. هم چنین نباید تغییرات شما به گونه ای باشد که درختی قطع شود. هم چنین محوطه سازی مشروط بر این است که پارکینگی حذف نشود.یادتان باشد که شما میتوانید از خدمات بازسازی باغ و ویلا از وب سایت بازسازی لند هم نیز بهره مند شوید.( 09128685240 )

 

تعمیرات جزئی در بازسازی که نیاز به مجوز ندارد

 

سرویس بهداشتی

تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد: سرویس بهداشتی نیز جزو محیط هایی است که در معرض نم و رطوبت قرار دارد بنابراین ممکن است زمانی شما قصد تعویض کف پوش ها را داشته باشید و یا اینکه نقص های به وجود آمده در لوله وو … را بر طرف کنید تا از نم جلوگیری شود.

 

تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد؟

 

درب، پنجره

تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد درب و پنجره می باشد. باید دقت داشته باشید که در مورد تعویض پنجره ها، نمای ساختمان تغییر نکند و مدل هایی را با تفاوت فاحش برای نما انتخاب نکنید به گونه ای که معماری ساختمان را دچار تغییر کند ( هم چنین نمای ساختمان جزو مشاعات است).

 

کدام تغییرات در ساختمان نیاز به اجازه شهرداری دارند؟

کلام آخر

در این بخش از مقالات تعمیراتی که نیاز به مجوز شهرداری ندارد را بررسی کردیم و طبق قوانین شهرداری شامل این موارد است: تعمیر و قیرگونی بام، محوطه سازی و تعمیر حیاط و باغچه، تخلیه فاضلاب، تعویض در و پنجره با شرط اینکه معماری و نما را تغییر ندهد، تعویض و تعمیر کف پوش ها و دیوارپوش ها و … که جزو تعمیرات و تغییرات غیر اساسی تلقی می شود. بنابراین میتوانید با خیالت راحت این تغییرات را بر ملک خود اعمال کنید.

 

شما میتوانید جهت مشاوره ، بازدید رایگان و استعلام قیمت بازسازی خانه ، بازسازی اداری ، باغ ، ویلا و غیره با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.