تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

تفاوت بازسازی و نوسازی: برای اینکه با تفاوت بازسازی و نوسازی آشنا شویم، ابتدا بهتر است که مفهوم هر یک از آن ها را بررسی کنیم. درک مفهوم این دو واژه پیش از شروع پروژه شما بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از افراد تفاوت این دو را نمیدانند. بازسازی یک بنا مثلا بازسازی باغ و ویلا معمولا تغییرات بنیادین را شامل می شود و مقبیاس تغییرات بزرگتر است. اما نوسازی شامل عملیات جزئی تر می باشد که می تواند شامل عوض کردن و نوسازی بخش هایی باشد.

 

تفاوت بازسازی و نوسازی

نوسازی

قبل از این که به تفاوت بازسازی و نوسازی بپردازیم باید بدانید که همان گونه که از نام نوسازی پیداست، برای اینکه بخواهیم یک ملک را به لحاظ ظاهری یا عملکردی بهبود دهیم، عمل نوسازی انجام می شود. این عملیات عمر و کیفیت بنا را بالا می برد. بنابراین در نوسازی ما به تعمیرات و تغییراتی جزئی می پردازیم. بعبارتی مقیاس این نوع از تعمیرات معمولا کوچک تر است.

 

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

عوامل موثر در نوسازی ساختمان

همان گونه که پیش تر اشاره کردیم نوسازی یعنی تغییرات جزئی در ساختمان به منظور بهبود سازه های ساختمانی و در نوسازی مواردی همانند موارد گفته شده در پایین ممکن است تغییر کنند که عبارتنداز:

  • انجام نورپردازی های مختلف
  • تغییرات یا دیزاین کردن کابینت های آشپزخانه
  • تغییر دادن رنگ و تزیینات و گچ کاری ها
  • استفاده از سقف های کاذب
  • نصب یا تعویض دیوار پوش و کفپوش های ساختمانی

 

تفاوت نوسازی بهسازی و بازسازی

بازسازی

اما تفاوت بازسازی و نوسازی در این جا مشخص می شود که بازسازی، در مقیاس بزرگتری اجرا می شود و معمولا حدود تغییرات در آن بیش تر است ( با عبارتی تغییرات بنیادی را شامل می شود). در بازسازی خانه می توان یک بنا و ملک مرده را احیا کرد، ممکن اس ت در بخش هایی تخریب و … صورت بگیرد. اما باید حدود بازسازی را نیز رعایت کرد. برای انجام عملیات بازسازی در برخی موارد نیاز به مجوز و کسب اجازه هست و نمیتوان خودسرانه اقداماتی را بر خلاف استادنداردها انجام داد. زیرا تخلف محسوب می شود. حتی ممکن است که سلامت ساختمان و ساکنین را به خطر بیندازد و آن تغییر در کلیت ساختمان اثر بگذارد مثلا تخریب یکی از دیوارهای داخلی و هر عاملی که باعث شود با نقشه اولیه و ثبت شده ملک مغایرت داشته باشد.

 

مهم‌ترین تفاوت بازسازی و نوسازی

 

در نوسازی ساختار اصلی ملک دستخوش تغییر نمی شود و تغییرات صرفا بر پایه ی نو کردن ملک می باشد. این نوسازی می تواند شامل حذف عناصر قبلی و اضافه کردن عناصر جدید و … باشد. همان طور که گفتیم بازسازی تغییرات بنیادی تری را شامل می شود بنابراین اگر بخواهیم به لحاظ هزینه آن را بررسی کنیم، بازسازی نیاز به صرف هزینه بیشتری دارد.

اما دیگر تفاوت بازسازی و نوسازی در حدود تغییرات آن است. عملیات بازسازی می تواند تغییرات گسترده ای را در پی داشته باشد. در بعضی موارد حتی برای بازسازی نیاز به مجوز داریم و تعدی از حدود استاندارد تخلف محسوب می شود و جریمه در پی دارد. اما در نوسازی چون تغییرات جزئی است نیازی به مجوز ندارد.

 

اما شاید برای هر کسی این سوال پیش آید که بازسازی بهتر است یا نوسازی؟ کدام یک برای ملک آن ها مناسب تر است؟ اصولا شما با انجام بازسازی کیفیت ملک خود را بالا می برید. بنابراین روی ملک خود ارزش افزوده ایجاد می کنید. بازسازی برای سکونت های بلند مدت گزینه بهتری نسبت به نوسازی می باشد زیرا تغییرات اساسی تر رخ می دهد.

اما دیگر تفاوت بازسازی و نوسازی مربوط به مدت زمان آن است. همانطور که خواندیم، در بازسازی تغییرات در مقیاس بزرگتری رخ می دهد و در نوسازی محدوده تغییرات کمتر است. بنابراین می توان گفت که مدت زمان نوسازی کمتر است. اما در بازسازی می تواند این زمان طولانی تر باشد و حتی ممکن است که شما مجبور شوید مدتی را نقل مکان کرده و در جایی دیگر سکونت داشته باشید تا زمانی که تغییرات به اتمام برشد. علاوه بر آن ممکن است که نیاز باشد لوازم خود را نیز از آن جا خارج کرده یا اینکه به اتاقی دیگر منتقل کرد. که البته این مورد بستگی به میزان تغییرات پروژه شما دارد.

 

تفاوت بازسازی و نوسازی ساختمان

کلام آخر

در این بخش از بازسازی لند، تفاوت بازسازی و نوسازی را بررسی کردیم که بسیاری از افراد تفاوت آن ها را متوجه نمی شود و صرفا هر دوی آن ها را نوعی تغییر و تعمیر تلقی می کنند. بازسازی شامل تغییراتی است که می تواند در کلیت ملک اثر بگذارد و بنیادین است و حتی منجر به ساخت و تخریب نیز بشود اما در نوسازی این گونه نیست و تغییرات جزئی رخ می دهد و ممکن است صرفا با عوض کردن برخی متریال و لوازم انجام شود. در بازسازی شما به ملک خود ارزش افزوده می دهید. برای بازسازی در برخی موارد نیاز به کسب مجوز دارید اما در نوسازی چون تغییرات جزئی است و در کلیت، نقشه ، امنیت ساختمان و افراد تغییری ایجاد نمی شود، نیاز به مجوز نیست.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.