تفاوت بازسازی و بهسازی

تفاوت بازسازی و بهسازی

تفاوت بازسازی و بهسازی

تفاوت بازسازی و بهسازی: در این بخش از بازسازی لند به سراغ بررسی یکی از مفاهیم مهمی رفته ایم که در مبحث بازسازی حتما به آن برخورده ایم. همانطور که خواندیم بازسازی مجموعه اقداماتی است که برای ترمیم ملک ، چه فضای داخلی و چه بیرونی انجام می شودو فضا را قابل سکونت می کند. این تغییرات هم عملکرد و هم ظاهر ملک را تغییر می دهد. بازسازی ملک در صورتی که اصولی پیش برود و تغییرات مثب و دلخواه انجام شود حتی می تواند شما را از خرید خانه جدید منصرف کند. اما در ادامه بررسی می کنیم که تفاوت بهسازی و بازسازی در چیست.

حتما برای شما سوال شده که بازسازی، بهسازی و نوسازی چیست؟ یا حتی تفاوت بازسازی و بهسازی چیست؟ با این که واژه هایی بهم نزدیک هستند اما در معنا با یکدیگر تفاوت دارند و هر یک به منظور خاصی انجام می شود.

 

تفاوت بازسازی نوسازی و بهسازی

بازسازی

قبل از بررسی تفاوت بازسازی و بهسازی باید بگوییم که در بازسازی ملک شما که دچار آسیب های ظاهری و داخلی شده است، تعمیر می شوند. حتی بازسازی می تواند برای ایجاد تغییرات باشد. یعنی این که شما به لحاظ ظاهری تصمیم می گیرید تغییراتی را به وجود آورید و تنوعی ایجاد کنید. در واقع بازسازی خانه هم میتواند ناشی از تعمیر خرابی ها باشد یا اینکه برای تغییرات ظاهری باشد. بازسازی معمولا پس از گذشت چندین سال از عمر بنا مثلا ده سال و بیشتر انجام میشود. در این مواقع می توانید برای اینکه از بنای خود استفاده بهینه داشته باشید و کارکرد آن را بهبود ببخشید، بازسازی ملک را در دستور کار خود قرار دهید. بازسازی هم می تواند مربوط به داخل باشد و هم نما.

 

تفاوت بازسازی و بهسازی

 

بهسازی

قبل از تفاوت بازسازی و بهسازی باید بدانید که عملیات بهسازی مجموعه اقداماتی است که به افزایش استحکام، مقاومت، سلامت ساختمان و ملک منجر می شود. در بهسازی باید شرایط پروژه و ساخت آن را در نظر بگیریم و در راستای آن اقداماتی برای افزایش مقاومت ساختمان انجام دهیم. اما این اقدامات به چه منظور انجام می شود؟ همه ساختمان ها دارای طول عمری هستند. از آنجایی که احتمال بلایای طبیعی مثل زلزله و … همیشه وجود دارد، می توان با علم مهندسی ساختمان ها را مقاوم سازی کرد تا در مواقع بحران با کوچکترین اتفاقی، مشکلات زیادی بروز ندهد. بعبارتی مهم ترین فایده بازسازی در این است که می توانید اثر خطراتی مانند زلزله را به کاهش دهید تا در هنگام بروز حادثه خسارات جانی و مالی کمتر شود. بنابراین یک تفاوت بازسازی و بهسازی در این است که در بهسازی تمرکز بر روی استحکام و مقاومت سازه است . اما در بازسازی هدف احیا و ترمیم ملک و ساختمان است. در بازسازی اهمیتی ندارد که سازه در برابر زلزله و حوادث مقاومت دارد یا نه؟

 

مهم‌ترین تفاوت بازسازی و نوسازی

 

عملیات بهسازی را می توان به منظورهای مختلف انجام داد. عملیات بهسازی می تواند در بافت های فرسوده و حتی ارزشمند نیز انجام شود. باید دقت کرد که انجام این عملیات نیاز به نیروی متخصص و ماهر دارد. زمانی که در این گونه بافت ها بهسازی انجام می شود باید دقت کنیم که در واقع هدف از انجام آن برطرف کردن مشکل است، پس باید بدون تغییر در بافت و تغییرات عجیب و غریب آن را انجام دهیم.

 

تفاوت بازسازی و بهسازی

به صورت کلی میتوان گفت که هدف از بهسازی استحکام بخشیدن به بافت های یک ساختمان می باشد که مقاومت سازه را تا مقدار زیادی بالا خواهد برد در بهسازی به ظاهر ساختمان برخلاف بازسازی توجهی نخواهد شد درواقع بازسازی ساختمان بهبود بخشیدن ظاهر بنا می باشد و در برخی از بازسازی ها ممکن است تمامی وسایل نیز تعویض شوند اما باید بدانید که در بازسازی برخلاف بهسازی به مقاومت ساختمان در برابر زلزله یا استحکام آن هیچ توجهی نخواهد شد.

بنابراین دیگر تفاوت بازسازی و بهسازی در چنین بافت هایی است که دارای پیشینه، تاریخ و قدمت است. در چنین بافت ها زمانی که مشکلی بروز می دهد، بهسازی صورت می گیرد و بازسازی در این موارد معنایی ندارد. بهسازی می تواند شامل مجموعه ای از اقدامات مهندسی، زیبایی، ظاهری و … باشد.

 

عملیات بهسازی

پیشنهاد ما: تفاوت بازسازی و نوسازی

کلام آخر

در این بخش از مقالات آموزش بازسازی سایت بازسازی لند ابتدا دانستیم که بازسازی مجموعه عملیاتی برای احیا و ترمیم ساختمان است و هم می تواند به لحاظ تاسیساتی و هم ظاهری تغییر ایجاد کند. بهسازی نیز اقداماتی است که در راستای بهبود عملکرد زیر ساختی ساختمان انجام شود. در عملیات بهسازی سعی بر این است که استحکام و مقاومت بنا بالا رود تا در برابر حوادث و اتفاقات خسارات تقلیل پیدا کند. اما در بازسازی دیگر مقاومت و استحکام بنا مطرح نیست. مهم ترین تفاوت بازسازی و بهسازی در این نکته است.

برخی بازسازی را به این منظور انجام می دهند که ارزش افزوده به ملک خود اضافه کنند و بتوانند از این طریق به فروش ملک بپردازند. زیرا با بازسازی میتوان ملک قدیمی را به بنایی جدید و قابل سکونت با ویژگی های جذاب تبدیل کرد . امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.