کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی: در این نوشته از سایت بازسازی لند میخواهیم به موضوع کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی بپردازیم و بگوییم که رنگ هادر کوراسیون یک خانه چقدر میتواند تاثیر گذار باشد شما نیز اگر قصد بازسازی خانه یا بازسازی اداری و حتی بازسازی باغ و ویلا را دارید پیشنهاد می کنیم حتما تا انتهای این نوشته همراه ما باشید زیرا نکاتی گفته خواهد شد که بسیار به شما کمک خواهد کرد.

 

کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی

بدون تردید رنگ ها یکی از اصلی ترین عناصر برای عوض کردن حس و حال فضا و بزرگ یا کوچک نشان دادن آن می باشد. اما برای این که شما با کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شوید و بهترین استفاده را از رنگ ها در ساختن یا بازسازی خود کنید لازم است با روانشناسی رنگ ها نیز آشنا شوید و بدانید که هر رنگ چه ویژگی دارد و برای چه فضاهایی مناسب است در ادامه به بررسی ویژگی های هر رنگ خواهیم پرداخت.

 

انتخاب رنگ مناسب برای طراحی داخلی

برای این که از بهترین کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده کنید باید بدانید که صورت کلی تمامی رنگ ها به دو دسته رنگ های گرم و رنگ های سرد تقسیم می شوند. رنگ های سرد شامل: آبی، سبز، طوسی، بنفش و دیگر طیف های آن ها می باشد و رنگ های گرم نیز شامل: قرمز، نارنجی، زرد و طیف های آن می باشد. جالب است بدانید که هر یک از این رنگ ها دارای انرژی خاصی می باشند معمولا رنگ های گرم نشاط و انرژی و هیجان را به دنبال دارد و رنگ های سرد نیز حس خنکی و صلح و آرامش را به دنبال دارد پس شما برای ایجاد یک فضا با توجه به کارایی که دارد و سلیقه ای که دارید میتوانید از رنگ های گرم یا سرد استفاده کنید.

 

نقش رنگ ها در دکوراسیون داخلی

حال که با کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی و انواع رنگ های سرد و گرم آشنا شدید در این بخش میخواهید به معرفی ویژگی های هر رنگ به صورت مختصر بپردازیم برای مثال:

 

رنگ قرمز

یکی از پر طرفدارترین رنگ هایی که میتواند احساسات انسان را به جریان درآورد و نشان دهنده ی عشق و رفاقت باید رنگ قرمز است که طیف تیره تر آن به زرشکی می رسد و طیف کم رنگ تر آن به رنگ کالباسی نزدیک است. اما در رابطه با رنگ قرمز و کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی میتوانیم به این نکته اشاره کنیم که شما میتوانید از این رنگ در بخش های داخلی خانه و اتاق خواب ها استفاده کنید و انرژی فضا را بالا ببرید همچین در محیط های اداری استفاده از رنگ قرمز میتواند احساس قدرت و رهبری را القا کند. نکته ای که باید به آن توجه کنید استفاد بیش از حد از رنگ قرمز میتواند احساساتی منفی مانند خشم را نیز القا کند برای جلوگیری از آن میتوانید قرمز را با دیگر رنگ های خنثی مانند سفید یا طوسی ترکیب کنید.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

پیشنهاد ما: ایده های جالب دکوراسیون داخلی

رنگ نارنجی

از دیگر رنگ های گرم نارنجی است که باعث جنب و جوش و تحرک می شود و به گونه ای نماد خورشید و طبیعت نیز میتواند باشد این رنگ زیبا بسیار میتواند بر روی روان و احساسات ما تاثیر مثبت بگذارد. استفاده از این رنگ یا طیف های دیگر آن مانند طلایی احساس ثروت و فراوانی نیز به دنبال دارد پس حال که با رنگی نارنجی آشنا شدید و کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی را فهمیدید پیشنهاد میکنیم از رنگ نارنجی در دیوارها یا دکوراسیون داخلی خانه خود حتما استفاده کنید. شما میتوانید از این رنگ برای سالن های غذا خوری نیز استفاده کنید زیرا رنگ نارنجی اشتها را نیز افزایش می دهد.

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون داخلی

رنگ زرد

همانطور که مخص است رنگ زرد نماد خورشید نیز می باشد در نتیجه انرژی و حس سرزندگی را به دنبال دارد و یکی از بهترین کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده از رنگ زرد است. این رنگ زیبا باعث بالا رفتن روحیه ی افراد می شود پیشنهاد می کنیم که از طیف های روشن رنگ زرد استفاده کنید زیرا برخی از رنگ های زرد مانند زرد مات میتواند تاثیر بلعکس نیز بدهد برای مثال حس مرگ، پوسیدگی یا بیماری را القا کند هرچند استفاده ی بیش از حد از رنگ زرد ممکن است فشار خون را بالا ببرد پس برای استفاده از رنگ ها حد تعادل را رعایت کنید یا رنگ ها را با یکدیگر ترکیب کنید.

 

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی

از آرامش بخش ترین رنگ های موجود میتوانیم به آبی اشاره کنیم. این رنگ زیبا میتواند آرامش ذهن و روح را به دنیال داشته باشد. در تاثیر رنگ و کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی میتوانیم به این نکته اشاره کنیم که رنگ آبی جز محدود رنگ هایی می باشد که تاثیرات منفی ندارد زیرا نشان دهنده ی دریا و آب و استخر است و ذهن به صورت ناخودآگاه آرام خواهد شد. استفاده از طیف های روشن رنگ آبی در همه ی بخش های خانه مفید می باشد اما مراقب باشید که در فضاهای کوچک از رنگ آبی بسیار تیره استفاده نکنید زیرا ممکن است احساس خفگی را القا کند.

 

رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز

رنگ سبز که نماد سرزندگی و شادابی و طراوت است و با دیدن این رنگ میتوان طبیعت را تجسم کرد. جالب است بدانید که سبز یکی از قدرتمندترین رنگ ها در کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی می باشد و استفاده از انواع طیف های رنگ سیز بسیار مناسب می باشد. اما همان گونه که استفاده ی افراطی از هر رنگی میتواند نتیجه ی منفی بدهد استفاده ی بیش از حد از رنگ سبز تیره احساس حرص و نفرت و حسادت را نشان خواهد داد پس در استفاده از رنگ ها تعادل را رعایت کنید.

 

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

رنگ بنفش

رنگ زیبای بنفش نشان دهنده ی برتری و آرامش است و همچنین باعث افزایش قدرت خلاقیت خواهد شد در کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی خواهیم فهمید که استفاده از طیف های روشن رنگ بنفش مانند یاسی میتواند باعث ایجاد فضاهای جذاب و سلطنتی بشود. استفاده از رنگ بنفش برای نوجوان ها بسیار توصیه می شود.

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.